Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyız?

Genel kategorisindeki Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyız? konusu
Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyız?

Kilo vermek için günlük kaç kalori almalıyız? Bu konu zayıflamayı düşünenler için oldukça önemli bir konudur ve günlük kalori ihtiyacını hesaplayarak hem daha sağlıklı beslenir hem de istediğiniz kiloya düşebilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Kaç Olmalı?

Ayaküstü beslenme şeklinin yaygınlaşması, hazır yemek sektörünün gelişmesi ve kişilerin iş yoğunluğu nedeni ile beslenmelerine dikkat etmemeleri sonucunda birçok kişi, özellikle de bayanlar fazla kilolarından şikâyet etmeye başlamışlardır. Bu yüzden de hızlı kilo vermek için duydukları her diyeti uygulamaya çalışır ve başarısız olurlar, kendilerini mutsuz hissederler, istedikleri kıyafetleri giyemez ve psikolojik olarak problem yaşamaya başlarlar. Bu konuda yapılması gereken ilk şey kilo vermek için  günlük kaç kalori almalıyız ya da kaç kalori yakmalıyız öncelikle bunları bilmektir.

Kalori hesaplama araçlarını kullanrak günlük kalori ihtiyacınızı ortalama olarak bulabilirsiniz. Ancak, günlük kalori ihtiyacı kişinin cinsiyetine, yaşına, kalıtsal özelliklerine ya da beden yapısına göre farklılıklar gösterdiği için kesin sonuçlara ulaşılamaz. Ama genel anlamda insanların pek çoğunda yaklaşık aynı değerler olduğu için de bu sistem kullanılabilir.

19-30 yaş arasında bulunan ve egzersizi hiç yapmayan ya da az yapan kişiler günlük ortalama 1900-2000 kalori almalıdır. Ancak eğer ben çok hareketli bir kişiyim ve işim gereği devamlı hareket halindeyim diyorsanız günlük kalori ihtiyacınız 2300- 2400 Aralığında olmalıdır.

Kilo vermek konusunda yapılan yanlışlardan biri de, spor yaptım diye hemen bir şeyler yemeliyim düşüncesine sahip olmaktır. Böyle yapınca egzersiz yapmanın da bir anlamı kalmaz. Çünkü yakılan kalori hemen geri alınmış olur. Eğer çok sıkı bir şekilde spor yapıyor ve sürekli olarak hareket halindeyseniz o zaman ortalama 250 kalori fazladan alabilirsiniz. 

Kilo vermek için yalnızca günlük alınması gereken kalori değil, kaç kalori yakılması gerektiği de önemlidir. Mesela, günlük alınması gereken kalori miktarı ortalama 2000 ise, haftada 1 kilo verebilmek için bunu yarıya indirmeniz gerekir.

Uzmanlara göre günde 1200 kaloriden az alınmamalıdır. Bu nedenle, egzersiz yapmadan 1000 kalori alarak kilo vermek yerine, düzenli olarak koşu, yürüyüş ya da evde yapılan herhangi bir basit egzersiz ile aldığınız kalorileri yakarak kilo vermek daha sağlıklı olacaktır.
Kullanıcı Yorumları

Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyız? konusu hakkında yorumlar..

Lütfen konu hakkında yorum bırakabilirmisiniz ?


© 2016 - 2024 E-zayıflama - Tüm Hakları Saklıdır. İçerik Problemleri İçin Lütfen İletişim Sayfasından İletişim Yollarını Deneyiniz.
E-Zayıflama ; CC Holding İştirakidir.