Zayıflama İçin Hangi Bölüme, Doktora Gidilir?

Genel kategorisindeki Zayıflama İçin Hangi Bölüme, Doktora Gidilir? konusu
Zayıflama İçin Hangi Bölüme, Doktora Gidilir?

Zayıflamak kadın erkek fark etmeden tüm insanların ortak sorunları arasında yer alır. Özellikle kış aylarında alınan kiloların yazın daha rahat hissetmemiz için verilmesi, üstün bir efor sarf etmemize neden olacaktır. Kendi başımıza vereceğimiz kilolar kısa süre sonra geri gelir ve kilo derdinden kurtulmuş olmayız. Ancak bir uzman nezdinde verilen kilolar, uzun süre zayıf kalmamıza yardımcıdır. Çünkü uzman desteği ile verilen kilolar, diyet yapmaktan ziyade beslenme şeklimizi değiştirmeye yöneliktir. Peki zayıflama için hangi bölüme, doktora gidilir merak ediyorsanız gelin beraber inceleyelim.

Kilo problemi yaşayan kişilerin birçoğunda;
Yüksek tansiyon problemi
İnsülin direncinin azalmasına bağlı Tip 2 diyabet
Tiroid bozukluğu
Kalp ve damar rahatsızlıkları
Kolesterol problemleri kilolu kişilerin çok sık rastladığı rahatsızlıkların başında gelmektedir.
Kilo problemi yaşayan kişilerin doktor kontrolünde zayıflaması, doktor kontrolünde sık sık check up yaptırması gerekmektedir.

Kilo vermek için pek çok kişinin aklına diyetisyen gelmektedir. Fakat ilk olarak diyetisyene gitmek yerine bir dahiliye bölümüne gitmek de fayda vardır. Dahiliye uzmanı olan kişi, hastayı muayene ettikten sonra kilo problemi olduğunda hem fikir olursa, zaten diyetisyene yönlendirme yapmaktadır. Devlet hastanelerinde düzen genellikle bu şekilde işlemektedir. Kişilerin kilo almalarındaki sebep kimi zaman hormonsal kaynaklı olabilmektedir. Bu durumda hormonların kontrolünün sağlanması için endokrinoloji uzmanına gitmek gereklidir. Kilo probleminin kaynağının ne olduğu öğrenilmeden, kilo verme yolunda atılan adımlar tekrar kilo almamıza neden olur. Tüm tetkikler yapıldıktan sonra bir diyetisyen ile görüşmek ya da diyetisyene başvurmanın ardından istenilen tetkikleri yaptırmak, sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi beraberinde getirir. Zayıflama için hangi bölüme, doktora gidilir sorusunun cevabı yani diyetisyene gitmek olarak cevaplanabilir.

Diyetisyen Kimdir, Ne İş Yapar?

-Besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceleyen kişilere diyetisyen adı verilir. Bir kişinin diyetisyen olabilmesi için eğitim veren okulların 4 senelik bölümlerinden mezun olmaları gerekir.

-Toplumdaki yanlış beslenme alışkanlıklarını tespit eder. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda meydana gelen sağlık sorunlarına karşı önlemlerin alınmasını sağlar. Yanlış beslenme başta obezite gibi kilo sorunlarını beraberinde getirmenin yanı sıra birde sağlıksız bir hayat yaşamamıza neden olacaktır. Tüm hastalıkların kaynakları beslenme düzeninden geçer.

-Besin analizlerini gerçekleştirir. Besin gruplarının ayrılmasında. İçeriklerinin belirlenmesinde ve hangi besin türü hangi birey için daha etkilidir ortaya çıkmasında yardımcıdır.

-Diyet ürünleri geliştirir. Kalorisi az bir besin ortaya çıkmasına, bu besinin aynı zamanda sağlık yönünden sorun çıkarmaması için çalışmalara devam eder.

-Çeşitli hastalık durumlarında bireyler veya gruplar için hastalıklarına uygun olarak diyet programı yapar. Özellikle şeker hastalığında uygulanacak diyet çok önemlidir.

-Toplu beslenme yapılan kurum ve kuruluşlarda beslenme ilkelerine uygun hizmetin verilmesini sağlar. Hastane gibi sağlık açısından önemli kurumların beslenme düzenlerini diyetisyenler belirler.

-Toplumu ve bireyleri sağlıklı ve ekonomik beslenme konusunda eğitir, geliştirir ve sağlığa sevk eder.

Kullanıcı Yorumları

Zayıflama İçin Hangi Bölüme, Doktora Gidilir? konusu hakkında yorumlar..

Lütfen konu hakkında yorum bırakabilirmisiniz ?


© 2016 - 2022 E-zayıflama - Tüm Hakları Saklıdır. İçerik Problemleri İçin Lütfen İletişim Sayfasından İletişim Yollarını Deneyiniz.
E-Zayıflama ; CC Holding İştirakidir.