Zayıflamak İsteyenler İşe Nereden Başlamalı

Genel kategorisindeki Zayıflamak İsteyenler İşe Nereden Başlamalı konusu
Zayıflamak İsteyenler İşe Nereden Başlamalı

Zayıflamak istiyorum ancak yapamıyorum, bir türlü istediğim kiloya düşemiyorum diyenler ne yapmalı, bu işe nereden başlamalı?

Zayıflamak isteyen bir kişinin ilk yapacağı şey kendisine “Ben neden zayıflamak istiyorum?” Ya da gerçekten istiyor muyum kilo vermeyi? Şu an buna hazır mıyım? Diye sorması gerekir.  Çünkü bazı kişiler çevre baskısından dolayı, bazıları eşinin istemesinden dolayı, bazıları ise gerçekten kendileri istediği için ve sağlıklı olmak için zayıflamak isterler.

Normalin üstünde kilolu kişilerin çevresel etkenlerden korunması gerekir. Çünkü bu baskılar, kişiyi gün geçtikçe “Ben böyle de mutluyum, ben kilolarımla barışığım aslında” deme noktasına bile getiriyor.

Zayıflamak İsteyenlerin Yapacağı Şeyler

Zayıflamak isteyen bir kişi, ilk olarak kendine, oldukça dayanıklı ve dijital bir baskül almalı ve kaç kilo olduğunu belirlemelidir.

Ardından kaç santimetre boyu olduğunu ölçmelidir. Bir sağlık ocağına ya da eczaneye giderek bunu öğrenebilirsiniz. Şimdi boyunuzu ve kilonuzu bir kâğıda yazın. Şimdi de vücut kitle indeksinizi bulun. Bunun için vücut ağırlığınızı, boyunuzun uzunluğunun karesine bölün ve vücut kitle indeksinizi bulun.

Mesela; 85 kg ağırlığında ve 1.80 cm boyunda olduğunuzu düşünelim.

85 / (1.80 x 1.80) 85 / 3.24= 26.234 (Fazla Kilolu)

18.5 ve altı: Düşük Kilolu

18.5 - 24,9: Normal kilolu

25-29.9: Fazla Kilolu  (26.234)

30-40: Obez

40 ve üstü: Aşırı Obez

Evet, bu tabloya göre fazla kilolu grubundasınız. Bundan sonra yapacağınız iş bir diyetisyene gitmektir. Diyetisyenler size kaç kilo vermeniz gerektiğini, ne kadar sürede zayıflayabileceğinizi söyleyecek ve en önemlisi de kilo vermenize engel olan bir hastalığınızın olup olmadığını tespit etmek için kan tahlillerinizi isteyecektir.

Tahlil sonuçlarına göre, hormonlarınızda zayıflamanıza engel olacak bir bozukluk olup olmadığı belirlenir. Eğer böyle bir durum varsa diyetisyeniniz bu hastalığa yönelik tedavi uygulanması için sizi gerekli doktora yönlendirecektir. Böyle bir durum yoksa da vücudunuzun günlük olarak alması gereken kalori miktarını ve yakmanız gereken enerji miktarını hesaplayarak size uygun bir diyet yazarak, bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Yapmanız gereken egzersizleri ve ne zaman ve ne kadar yapmanız gerektiğini de size söylecek ve bir kaç hafta sonra sizi tekrar yanına çağıracaktır. 

İlk başlarda zayıflamaya başlayacak ve diyet listesi de buna bağlı olarak değişecek ve aldığınız kalori miktarı daha da düşecektir.

Kırılma noktası denilen en kritik nokta işte şimdi başlamış ve bundan sonra artık kilo vermek zorlaşmıştır. Bu durumda sabırla ve azimle diyete devam etmeniz gerekir. Çoğu kişi işte bu noktada diyeti bıraktığı için zayıflayamaz.  Bir iki hafta stres yapmadan diyete devam ederseniz ve bu günleri atlatırsanız artık günlük yağ yakımınız da yukarı çıkmaya devam edecektir.

Unutmayın zayıflama işi sabır ve kararlılıkla olumlu sonuçlanır. Ne kadar hızlı kilo verirseniz, o kadar da hızlı alırsınız. O yüzden yavaş yavaş ama kalıcı kilo vermek daha mantıklıdır.
Kullanıcı Yorumları

Zayıflamak İsteyenler İşe Nereden Başlamalı konusu hakkında yorumlar..

Lütfen konu hakkında yorum bırakabilirmisiniz ?


© 2016 - 2023 E-zayıflama - Tüm Hakları Saklıdır. İçerik Problemleri İçin Lütfen İletişim Sayfasından İletişim Yollarını Deneyiniz.
E-Zayıflama ; CC Holding İştirakidir.